Zabudované kuchynské spotrebiče alebo voľne stojace?

Módou hlavne v súčasnosti sú zabudované kuchynské spotrebiče. Trend prišiel hlavne spoza oceánu, kde to je bolo už automatickou vecou, mať zabudovanú chladničku, mikrovlnku, pec, digestor alebo práčku. Tak kam teda s tými spotrebičmi? Je lepšie ich nechať voľne stojace alebo je oveľa lepšie mať ich nenápadne zabudované do zvyšku kuchyne? 

Zabudované kuchynské spotrebiče alebo voľne stojace?
Zabudované kuchynské spotrebiče alebo voľne stojace? (Foto: unsplash.com)

Výhody a nevýhody voľne stojacich spotrebičov

Voľne stojace spotrebiče majú stále veľa priaznivcov, a to hlavne takých, ktorí si na ich vzhľad naozaj potrpia. Ak si kúpite obrovskú dvojdverovú chladničku, ktorá svojim dizajnom naozaj veľmi pekne sedí do kuchyne a dotvára tak nadčasový vzhľad kuchyne, určite nechcete, aby bola niekde zabudovaná a skrytá pred svetom. Dizajnové kúsky sa teda určite nehodí zabudovať do kuchyne. Ďalšou výhodou voľne stojacich spotrebičov je, že im nemusíte prispôsobovať nábytok v kuchyni ani vyhradiť špeciálny priestor. Keď ich chcete vymeniť, tak je to veľmi jednoduché a také isté je to aj s opravou daných spotrebičov.

Naopak, medzi nevýhody patrí hlavne to, že ak je vaša kuchyňa jedna z tých menších, takéto voľne stojace spotrebiče zaberajú zbytočné miesto navyše. Môže byť veľmi ťažké napasovať ich do priestoru, aby sa tam všetky zmestili, no zároveň aby izba stále nevyzerala moc preplnene. Taktiež musíte rátať s priestorom na ich pohodlnú manipuláciu a s dobrou vzdialenosťou od zástrčky. 

Výhody a nevýhody zabudovaných spotrebičov

Z nevýhod voľne stojacich spotrebičov ste si určite odvodili to, aké výhody budú mať práve tie zabudované. V prvom rade je to úspora priestoru v menších bytoch a izbách. Je to zároveň aj efektívnejšie a možno aj estetickejšie riešenie. Mali by ste poriadne zvážiť rozmiestnenie a výšku, v ktorej sa budú spotrebiče nachádzať, hlavne čo sa týka mikrovlnnej rúry a rúry na pečenie. Poriadne všetko premerajte, premyslite a potom objednávajte a nakupujte.

Medzi nevýhody zabudovaných spotrebičov patrí napríklad to, že kvôli nim môže kuchyňa vyjsť drahšie, keďže musíte mať nábytok na mieru a podľa toho, kde a aké spotrebiče sa tam budú nachádzať. Treba teda zvážiť, či sa vám to oplatí, či to vaša kuchyňa vyžaduje a či na to samozrejme máte. Ďalšou z nevýhod je aj komplikovanejší postup pri oprave alebo nákupe nových spotrebičov, a tiež pri ich údržbe.