Montované domy – sú lepšie alebo je dobré zostať pri klasickom murovanom?

Ľudia si kedysi pravdepodobne nevedeli predstaviť, že by mali dom postavaný za pár týždňov, no vďaka montovaným domom je to v súčasnosti realita. Chystáte sa stavať dom a neviete sa rozhodnúť, či je lepšie zostať pri klasike v podobe murovaného domu alebo mať postavený lacnejší a časovo menej náročný montovaný dom? Skúsime vám poradiť a poskytnúť všetky plusy a mínusy, ktoré jednotlivé typy stavieb ponúkajú. 

Montované domy - sú lepšie alebo je dobré zostať pri klasickom murovanom?
Montované domy – sú lepšie alebo je dobré zostať pri klasickom murovanom? (Foto: unsplash.com)

Aj montované domy sú rôzne

Keď sa povie montovaný dom, nepredstavujte si hneď jeden typ takéhoto domu, pretože je množstvo typov a druhov, ktoré majú medzi sebou veľké odlišnosti. Takéto montované domy môžu mať základný materiál oceľový, drevený, keramický alebo betónový. Väčšinou je z daného materiálu spravená nosná konštrukcia domu. Ďalej vieme rozdeliť montované domy na základe toho, na akom systéme sú postavené. Môže to byť hranolový, panelový alebo stenový systém.  treba na to myslieť aj pri prípojkách a vedeniach, ako pri elektrickom, pri vode, odpade, ale aj prípojke na internet, príprave pre kamerové systémy a iné.

Na základe hranolového systému vzniká dom tak, že sa jednotlivé hranoly z celého domu pospájajú do nosného systému domu a pribijú sa na ne dosky. Priestor, ktorý vznikol medzi opláštením sa zaizoluje. Panelový systém je založený na tom, že sa jednotlivé panely z výroby poskladajú na mieste stavby do stien. A tým najrýchlejším systémom stavby je práve stenový. Na stavbu sa jednoducho dovezú celé steny s rozvodmi a osadenými oknami, ktoré sa pomocou žeriavu pospájajú dokopy.

Murovaný alebo montovaný?

Výhodou murovaného domu je tá, že má oveľa lepšiu akumulačnú schopnosť. Tiež je v takomto dome lepšia akustika, len tak sa vám tam nezabývajú hlodavce a je omnoho odolnejší proti potopám a záplavám. Naopak, nevýhodou murovaného domu je hlavne časové hľadisko, keďže sa stavá omnoho dlhšie ako montovaný dom. Prihliadať by ste mali aj na to, že nemôžete stavať v teplote nižšej ako 5 stupňov.

Už pri návrhu a výbere materiálu myslite aj na siete. Zamyslite sa nad tým, či máte záujem o smart domácnosť, taktiež nad vybavením ako napríklad krb, klimatizácia a iné.

Čo sa týka montovaného domu, tak jeho výhodou je určite čas výstavby, môžete ho montovať aj v nižších teplotách a je to o čosi lacnejší spôsob ako si postavať domov. Jeho životnosť sa dá určite porovnávať aj s murovaným domom a je o čosi viac ekologický. Nevýhody montovaného domu sú asi také, že sa nedá stavať svojpomocne, je menej odolný, stavba je celkovo menej pevná a môžu sa vám tam ľahšie nasťahovať hlodavce. Či už si zvolíte murovaný alebo montovaný dom je na vás, no už budete poznať výhody a nevýhody každého z nich a bude sa vám rozhodovať o čosi ľahšie.

Nech si už zvolíte ktorýkoľvek typ domu, so základnými stavebnými prácami na pozemku vám môže pomôcť aj požičovňa stavebných strojov.