Výber plastových okien – dôležitých je viacero faktorov

Podľa čoho vyberať plastové okná? Ak plánujete rekonštrukciu alebo staviate nový dom, tak táto položka je jedna z tých najdôležitejších a je dobré si na výber kvalitných okien dopriať dostatok času. Nie je to len o tom, aké sú okná široké alebo aké má okno spôsoby otvárania. Je oveľa viac faktorov, podľa ktorých by ste mali plastové okná vyberať a my vám o nich povieme niečo bližšie.

Výber plastových okien – dôležitých je viacero faktorov (Foto: unsplash.com)

Plastové okná dostupné na trhu

Je jasné, že si môžete vyberať len z toho, čo je na trhu dostupné. Podľa toho si tiež môžete klásť podmienky a parametre, ktoré by mali vaše nové okná mať. Okrem klasických plastových okien si môžete vybrať aj z rôznych modelov a značiek drevených okien. Sú o čosi drahšie, no s dobrou údržbou dokážu vydržať dlhé roky. Majú tiež lepšiu tepelnú izoláciu a povrch sa dá jednoducho upraviť. Na trhu sú dostupné aj hliníkové okná, ktoré sú stabilné a má najdlhšiu životnosť. Na druhej strane, je to tiež najdrahšia zo všetkých možností.

Dôležité faktory pri výbere

Alebo podľa čoho plastové okná vyberať? V prvom rade by ste sa mali pozrieť na tepelnú izoláciu, ktorá by vás mala zaujímať najviac. Udáva sa to vo wattoch na meter štvorcový a Kelvin – W/m2K. Tento údaj hovorí o tom, koľko tepla okná prepustia, čiže čím je táto hodnota nižšia, tým lepšie. Ďalším faktorom alebo parametrom je počet skiel. Najčastejšie je to dvoj alebo trojsklo. Medzi sklami by mala byť špeciálna úprava proti roseniu. Rám je tiež dôležitý – tesnenie a komory. Dorazové tesnenie je vhodné, no nezabraňuje roseniu. Stredové tesnenie je vhodnejšie. Komora rozhoduje o statických vlastnostiach okna.