Výber kvetov do skalky – pekné a nenáročné na pestovanie

Budujete svoju predzáhradku alebo ju chcete niečím oživiť? Základom je dobrá pôda, potom príde na rad aj výber kvetov. Keďže sa skalka väčšinou umiestňuje do slnečnej predzáhradky, tak treba vyberať kvety, ktoré preferujú priame slnko. Ideálne sú nižšie stromčeky, zelené rastliny aj farebné kombinácie kvetov.

Výber kvetov do skalky – pekné a nenáročné na pestovanie (Foto: unsplash.com)

Podľa čoho vyberať kvety do skalky?

Už v úvode sme naznačili, podľa čoho by ste mali vyberať kvety do skalky. Základom je typ pôdy, ktorý sa vo vašej záhradke nachádza. Snažte sa zistiť, či je tam skôr ľahšia piesočnatá pôda alebo ťažký typ pôdy. Ďalšími faktormi je priepustnosť, množstvo vody, celodenné slnko aj prostredie okolo. Vhodné sú druhy, ktoré sú odolnejšie, nevadí im sucho a patria medzi trvalky, aby ste ich nemuseli viackrát sadiť. 

Najkrajšie skalničky

V skalke by vám nemala v prvom rade chýbať klasická skalná ruža. Vydrží extrémne sucho, mrazy a nepotrebuje výživnú pôdu. Svojím vzhľadom pripomína klasickú ružu, no v zelenom prevedení. Ďalšou výraznou rastlinou je materina dúška. Rovnako ako skalná ruža je vysoko odolná voči poveternostným podmienkam. Ozdobí záhradu a môžete ju využívať aj vďaka jej liečivým účinkom.

Poniklec nie je typickou rastlinou do skalky, ale vytvorí netradičný vzhľad. Kvitne veľkými fialovými kvetmi a po odkvitnutí zostávajú hlavičky so semiačkami. Nesmieme zabudnúť spomenúť ani rožec. Je nenáročný a veľmi jednoducho sa množí. Vytvára hustú zelenú pokrývku s bielymi kvetmi.