Najlepšie spotrebiče do domácnosti – ako vybrať také, ktoré vám budú dlho a dobre slúžiť

Pri výbere spotrebičov do domácnosti, ktoré sú úsporné, je dôležité zvážiť niekoľko faktorov, vrátane energetického hospodárstva, spoľahlivosti, dlhodobej úspory nákladov a ekologických hľadísk. Ak sú aj dizajnovo pekné a kvalitné, je to malá výhra. Ako ju teda dosiahnuť?

Najlepšie spotrebiče do domácnosti - ako vybrať také, ktoré vám budú dlho a dobre slúžiť
(zdroj: unsplash.com)

Myslite na spotrebu

Myslieť na ekológiu je dnes nielen moderné, ale aj veľmi dôležité. V prípade spotrebičov budete šetriť nielen prírodné zdroje, ale aj svoju peňaženku. Preto voľte energeticky úsporné spotrebiče, čiže spotrebiče s energetickým štítkom s triedou A++ alebo A+++. Sú často energeticky efektívnejšie, ako tie ostatné a môžu vám pomôcť ušetriť na energických nákladoch. Teraz sa poďme pozrieť na konkrétnejšie druhy spotrebičov. Pri výbere umývačky riadu, práčky alebo umývačky riadu sa pozrite predovšetkým na ich spotrebu vody. Najlepším výberom sú spotrebiče s funkciou recyklácie vody a efektívnym riadením spotreby. Vo všeobecnosti platí, že by ste mali staviť na spoľahlivosť značky. Nie vždy to znamená, že kúpite to najjdrahšie, čo existuje – najmä ak využijete naše zľavy a kupóny, môžete nakúpiť lacnejšie, ale aj kvalitne.

Viac funkcií = viac výhod

Výhodné je aj vyberať si multifunkčné spotrebiče. Ak je to teda možné, vyberte si spotrebiče, ktoré majú viacero programov, aby ste ich mohli využiť na rôzne účely. Napríklad práčka s rôznymi programami pre rôzne druhy tkanín. Tak isto sú dobré spotrebiče s inteligentnými senzormi a automatizovanými funkciami. Je to tak preto, lebo optimalizujú svoju prevádzku a minimalizujú plytvanie energiou a vodou. V rámci ekológie nejde len o úsporné spotrebiče, ale je tiež dôležité pozerať na to, z akého materiálu sú vyrobené. Vyberajte teda také spotrebiče, ktoré sú šetrné k životnému prostrediu a používajú ekologické materiály.

Ak sa dá, skúšajte

Na mieste je aj zamyslieť sa nad “poháňaním” elektrických spotrebičov alternatívnymi spôsobmi, ako sú solárne panely alebo veterné turbíny. Pred nákupom akéhokoľvek spotrebiča si najprv prečítajte online recenzie a porovnajte rôzne modely a značky, aby ste našli ten najlepší pre vaše potreby. Dobré je aj vyskúšať si spotrebič vopred priamo v predajni, čo sa deje najmä pri kúpe kávovarov. Tipy na najlepšie kávovary ponúkame aj my. Pri nákupe spotrebičov do domácnosti sa pozerajte vždy aj na ich celkový náklad na životnosť, nielen na prvotné náklady. Nezabudnite tiež, že kvalitná údržba spotrebičov môže prispieť k ich dlhšej životnosti a úspore energie. Pravidelná čistenie a údržba môže zachovať výkon a efektívnosť spotrebičov aj dlhé roky.