Máte malý byt? Poradíme vám, ako ho môžete zväčšiť jednoduchým predelením!

Hoci donedávna boli v móde byty a domy s uzavretými izbami, dnes sa obytné priestory otvárajú, aby pôsobili vzdušnejšie a priestrannejšie. Napriek tomu vo svojom príbytku potrebujeme funkčné zóny – napríklad priestor na spanie je v jednoizbovom byte trochu problém, ak chcete mať aj obývačku či pracovný kút. Ako teda priestor funkčne a rýchlo predeliť?

Mate malý byt? Poradíme vám, ako ho môžete zväčšiť jednoduchým predelením!
(zdroj: unsplash.com)

Závesy môžu byť aj štýlové

Prvou možnosť je predeliť priestor závesmi. Tie priestor zútulnia, urobia váš priestor štýlovejším a zároveň je prechod v priestore ľahký. Závesmi najlepšie vytvoríte oddelenú zónu okolo postelí, či už detských, alebo tej manželskej v obývačke. Získať môžete aj nerušené miesto na čítanie alebo vysnívaný šatník. Ak máte svoj dom či byt v bohémskom štýle, nemusíte použiť len obyčajné závesy. Zožeňte si makramé alebo korálky, z ktorých môžete vytvoriť rôzne veselé a trendy kombinácie. Jediné, čo budete okrem závesov potrebovať, je nainštalovanie stropnej lišty na ich zachytenie.

Ľahké a funkčné zásteny

Paravány nepatria iba do divadla – pokojne si tento bytový doplnok alebo mobilnú zástenu nainštalujte aj do svojho príbytku. Výhoda paravánu je v tom, že panely, z ktorých je zložený, sa dajú poskladať v ľubovoľnom počte, a tým viete upraviť aj tvar a dĺžku paravánu. Okrem toho ho môžete ľahko prenášať, nepotrebujete ho nijako špeciálne udržiavať a znižujú aj hladinu hluku. Cenovo je tiež veľmi dostupný, na výber máte široké spektrum materiálov, vzorov, farieb a dizajnov. Paravánom dokážete oddeliť pracovný kút, čím si zadefinujete priestor na prácu a priestor na oddych. Vytvoriť si môžete aj kútik na svoje záľuby, ako napríklad na čítanie.

Police alebo rastliny

Rozdelenie priestoru na zóny sa dá aj pomocou kvetinovej steny či regálu plného zelených rastlín. Výhodou tohto estetického riešenia je, že takáto stena nezaberá priveľa miesta a prináša do domácnosti sviežosť. Ďaleko od prirodzeného svetla však radšej voľte tieňomilné rastliny, aby sa z vašej predelovej zelenej steny rýchlo nestala zvädnutá stena. Skvelým spôsobom na predelenie priestoru je samozrejme použitie nábytku. Použiť môžete policový systém – je to vzdušné riešenie, ktoré ukryje vaše knihy a zároveň prepustí nejaké svetlo aj stlmí hluk.