Aká klimatizácia je do bytu najlepšia

Možno sa vám zdá zbytočné, že píšeme o klimatizácií v októbri a že ju využijete len v tých najväčších teplách, no boli by ste prekvapení, koľko má taká lepšia klimatizácia funkcií. A predsa len, je lepšie zhodnotiť klimatizáciu až po lete, aby ste mali dosť času popremýšľať nad tým, akú klimatizáciu by ste si mali zaobstarať vy a koľko do nej budete chcieť investovať. 

Aká klimatizácia je do bytu najlepšia
Aká klimatizácia je do bytu najlepšia (Foto: pixabay.com)

Podľa čoho klimatizáciu vyberať

Keďže sa klimatizácia stáva už akýmsi štandardom, tak je trh aj ponuka naozaj široká a na výber máte toho veľmi veľa. Tu teda nastáva proces výberu klimatizácie na základe vlastností vášho bytu a faktorov, no a na základe toho si vyberiete to, čo vám bude sedieť najlepšie. Pri vyberaní klimatizácie by ste sa teda mali zamerať na:

  • Vzhľad a veľkosť: klimatizácia by nemala byť len praktická, no dôležitá je aj stránka jej vzhľadu. Predsa len to nie je vec, ktorú si nikto nevšimne a bude splývať s priestorom. Najklasickejšia je samozrejme biela, no môžete už vyberať aj zo zaujímavejších farieb. Čo sa týka veľkosti, tak si poriadne premyslite to, koľko miesta dovolíte, aby vám klimatizácia v byte zaberala. Do bytu sú preto najlepšie klimatizácie, ktoré sa upevňujú na stenu.
  • Spotreba a hlučnosť: spotreba úzko súvisí s výkonom a do menších bytov sa najviac odporúčajú klimatizácie s výkonom od 5 do 6 kW. Pri vyššom výkone sa klimatizácia neustále zapína a vypína, čo potom spôsobuje väčšiu spotrebu, no tie, ktoré sú zapnuté neustále majú spotrebu nižšiu. Čo sa zas týka hlučnosti, tak aj tam by ste si mali nastaviť určité medze, pokiaľ vám hluk nebude vadiť a kedy to už bude pre vás neznesiteľné.

Druhy klimatizácií

Ako sme už spomínali, tak najlepšie sú do bytu tie klimatizácie, ktoré si pripevníte na stenu. Prečo? Šetrí miestom a väčšinou sú to tie najtichšie klimatizácie, ktoré v obchode nájdete. Preto budú v byte pôsobiť o čosi nenápadnejšie a tiež sa môže tento typ pýšiť aj veľmi nízkou spotrebou.

Okrem toho sú aj klimatizácie parapetné, ktoré sú veľmi podobné tým nástenným. Zaberajú o trošku viac miesta, no stále nie až tak veľa, a čo sa týka spotreby energie, tak tá tiež nie je vysoká. Okrem ochladzovania vzduchu zastupujú aj funkciu radiátora v zime. No a potom sú už len kazetové klimatizácie, pri ktorých je inštalácia do bytu nevýhodná a komplikovaná, a mobilné, ktorá síce je premiestniteľná, ale zaberá viac miesta, má vyššiu spotrebu energie a často nízky výkon.

Práve mobilné klimatizácie sú dnes čoraz obľúbenejšie. Pri kúpe odporúčame vždy len oficiálnych predajcov. Na internete to môže byť Hej, Alza, Okay či ďalší. Pri kúpe online môžete nakúpiť lacnejšie, stačí pozrieť po zľavovom kóde na Hej.sk, akciách či výpredajoch. Podobne je to aj pre ďalšie obchody.