Ako na pranie uterákov? Toto sú naše overené rady

Pri nesprávnej starostlivosti sú uteráky so zažratými škvrnami, zničené, nie sú mäkké a už sa vám nechce ich používať. Pri takomto prístupe by ste si mohli uteráky kupovať každých pár mesiacov. Stačí ale spraviť pár úprav v postupe prania a kvalita uterákov sa zvýši, dokonca vám aj dlhšie vydržia. Ako sa správne starať o vaše uteráky?

Ako na pranie uterákov? Toto sú naše overené rady (Foto: unsplash.com)

Starostlivosť o uteráky

Keďže sa uteráky dostávajú do kontaktu s kožou na tele aj pokožkou na tvári, tak je dôležité, aby boli stále čisté. V prvom rade by ste mali uterák vyprať hneď ako ho donesiete z obchodu a až potom začať používať. Prvé pranie tiež pomáha vláknam bavlny, z ktorých je uterák vyrobený, aby mali dlhšiu životnosť. Aj keď by ste mali uteráky udržiavať čisté, tak ich neperte príliš často, tým sa len zbytočne ničia. Uteráky stačí meniť dvakrát až trikrát do mesiaca. Keď sú vlhké, tak sa uistite, že sú dostatočne vetrané a poskladajte ich až keď sú úplne suché.

Pranie uterákov

Keď je čas na pranie uterákov, tak ich roztrieďte podľa farby, rovnako ako keď periete oblečenie. V práčke by malo byť dostatok miesta, inak by sa uteráky dobre nevyprali. Froté je totiž veľmi savé a môže dôjsť k poškodeniu práčky v dôsledku vysokej hmotnosti uterákov. Aby ste mali uteráky suché aj po vypraní, tak je dobré použiť kvapku octu, aviváž alebo ich vložiť do sušičky. Žehlenie vám k mäkkým uterákom nepomôže, práve naopak.