Schodisko – do mrazu aj do dažďa

U vonkajšieho schodiska, ktoré slúži ako hlavný vstup do domu, či prístup na terasu alebo balkón, je kladený veľký dôraz na jeho funkčnú stránku. V exteriéri musí schodisko odolávať bez poškodenia najrôznejším rozmarom počasia – nárazovým vetrom, prudkým dažďom, krúpam či tiaži napadaného snehu.

Schodisko - do mrazu aj do dažďa
Schodisko – do mrazu aj do dažďa (zdroj: komerčný článok)

Pred zaobstaraním vonkajšieho schodiska je potrebné dôkladne premyslieť niekoľko základných faktorov, ktoré výber schodiska zásadne ovplyvňujú. Dôležité je zohľadniť funkciu, ktorú bude schodisko plniť – či bude pri rodinnom dome alebo na verejnom mieste, kde po ňom prejdú denne desiatky či stovky ľudí. „Určite nie je jedno, či za deň po schodisku prejde päť ľudí alebo sto. Jeho frekventovanosť je naozaj dôležitým faktorom. Aby vonkajšie schodisko vyhovelo týmto špecifickým parametrom, je dobré vyhľadať profesionálneho dodávateľa, ktorý tieto parametre postráži a odporučí zadávateľovi nielen vhodný typ schodiska, ale aj jeho materiálové prevedenie, „vysvetľuje pán Peter Paksi, obchodný riaditeľ spoločnosti JAP FUTURE, ktorá sa výrobou schodísk zaoberá.

Ako bolo spomenuté už v úvode, asi najdôležitejším faktorom, ktorý ovplyvňuje výber prevedenia vonkajšieho schodiska, sú klimatické podmienky. Kvôli dažďu a snehu je do exteriéru vhodné použiť schodisko s celokovovými nášľapy z pororoštov. V prípade úplného nášľapu by totiž na schodisku ostávali dažďové kvapky, ktoré by zhoršili bezpečný pohyb po schodisku a to predovšetkým v zime, kedy kvapky na schodisku namŕzajú. Potom môže byť schodisko naozaj nebezpečné. „Vďaka pororoštovým nášľapom bude cez medzery prepadávať tiež sneh, tým pádom odpadá údržba schodiska v podobe jeho odhrňovania,“ hovorí Peter Paksi z JAP FUTURE.

V prípade, že chcete zvoliť iné nášľapy než pororoštové, je dôležité myslieť na ich protišmykovú úpravu. U celokovových schodíšť môže byť riešením tiež jemná mriežka na povrchu schodiskových stupňov, alebo plechový výlisok s protišmykovou úpravou pre zdrsnenie nášľapných plôch čiastkových schodov. U drevín je tento problém vyriešený pomocou vyfrézovaných drážok na jednotlivých nášľapoch.

Schodisko - do mrazu aj do dažďa
Schodisko – do mrazu aj do dažďa (zdroj: komerčný článok)

Vhodné materiály

Najčastejšie materiálové prevedenie vonkajších schodísk je celokovové. Obľúbená je ale tiež kombinácia drevo-kov. Materiály exteriérových schodísk musia mať patričnú odolnosť voči drsnému vonkajšiemu prostrediu – je naozaj žiaduce, aby schodisko bolo odolné voči korózii. „K tomu slúžia nerezové materiály, alebo oceľové s povrchovou úpravou žiarovým zinkovaním, prípadne kataforézou, čo je ekologický spôsob ochrany oceľových dielcov schodísk. Konkrétnu farbu podľa vzorkovníka farieb RAL zaistíme nástrekom exteriérového komaxitu, „vysvetľuje špeciálne povrchové úpravy celokovového vonkajšieho schodiska Peter Paksi.

Avšak ani dreviny nie sú pre exteriérové schodisko vylúčené. „Musíme však vždy vyberať len z exotických drevín, ktoré hravo zvládnu vonkajšie prostredie. Najčastejšie sa používajú bangkirai či merbau. Tie sa dovážajú predovšetkým z Indonézie a Malajzie. Pre nich je charakteristická značná tvrdosť, odolnosť voči rozmarom počasia, ale napríklad aj plesniam a hubám, čo je pre vonkajšie schodisko ideálne, „opisuje ďalej Peter Paksi.

Údržba vonkajšieho schodiska

Aby nám schodisko vonku vydržalo čo najdlhšie, je vhodná jeho preventívna údržba – treba sa vyhnúť agresívnym prostriedkom, ako je napríklad soľ či rôzne chemikálie, pretože ich dlhodobé pôsobenie môže poškodiť aj kovové schodisko. Ak sa predsa len po rokoch začne prejavovať drobná korózie, je dôležité ju zavčasu opraviť obrúsením a prelakovaním farbou na to určenou. Pri drevených nášľapoch je naozaj dôležité v pravidelnom cykle (podľa odporúčania výrobcu – obvykle raz ročne) natierať špeciálnymi olejmi, ktoré podporia ich odolnosť voči klimatickým podmienkam.

Aký zvoliť typ?

„Do exteriéru sa používajú obdobné typy schodísk ako do interiéru, hlavný rozdiel je však v ich povrchovej úprave. Do menšieho priestoru skvele poslúži točité schodisko, ktoré vďaka svojmu priestorovému usporiadaniu nezaberie príliš miesta. Do atypických priestorov sa skôr hodí schodisko segmentové, ktoré sa skladá z jednotlivých dielov – tzv. segmentov. Tie môžu utvoriť ľubovoľný tvar schodiska – prispôsobí sa prakticky každému priestoru. Ďalšou častou voľbou býva schodisko bočnicové, ktorého nosnú konštrukciu tvoria iba kovové bočnice, „hovorí pán Peter Paksi z firmy JAP FUTURE, ktorá má v ponuke všetky uvedené typy exteriérových schodísk.

Schodisko - do mrazu aj do dažďa
Schodisko – do mrazu aj do dažďa (zdroj: komerčný článok)

Ukotvenie schodisko

„Aby by sa dali schody umiestniť len na trávu či piesok je nemysliteľné, pretože pôda je vplyvom počasia a meniacich sa teplôt nestála. Dostačujúce nie je dokonca ani zámková alebo iná plytká dlažba. Základovú pätku, ktorú tvorí betónový blok, je nutné umiestniť do nemrznúcej hĺbky 80 cm. Len tak je vytvorený dostatočne pevný podklad pre schodisko, „upozorňuje Peter Paksi z JAP FUTURE. A rovnako tak je treba dbať aj na ukotvenie schodiska do ďalších stavebných prvkov – v prípade bočnicového schodiska je dôležitý dostatočne pevný múr. A vždy musí byť vhodná na kotvenie tiež horná podesta balkónu alebo terasy, kam schodisko vedie.

Chyby pri výbere exteriérového schodiska

Rozhodne najväčším pochybením je do vonkajšieho priestoru umiestniť schodisko určené do interiéru! Vonkajšie schodiská sú materiálovo pripravené tak, aby odolali vetru, dažďu, snehu, slnku i zmenám teplôt. Pokiaľ do exteriéru použijeme interiérové schodisko, môžeme očakávať jeho skoré poškodenie. Rozdielom medzi vonkajšími a vnútornými schodiskami sú nielen použité materiály, ale aj technológie ich výroby, hlavne čo sa týka zábradlia. Zábradlie interiérových schodísk môže byť zmontované pomocou skrutiek, kdežto v exteriéri (a zvlášť potom vo verejnom priestore) je lepšie použiť skôr zvárané zábradlie.

Materiály boli pripravené v spolupráci so spoločnosťou JAP FUTURE, www.jap.sk.

Komerčný článok