Ako odstrániť sekundové lepidlo z nábytku, podlahy či z látky?

Na tvrdom materiále sa dá sekundové lepidlo zoškrabať nechtami či čepeľov noža. Rozdiel však je, či sa jedná o tvrdý povrch. Taktiež sa rozlišuje, či je to drevený nábytok, podlaha, koberec, poťah gauča, kožené či iné materiály. V tomto článku si to rozoberieme bod po bode.

Ako odstrániť sekundové lepidlo z nábytku, podlahy či z látky?
Ako odstrániť sekundové lepidlo z nábytku, podlahy či z látky?

Z nábytku alebo podlahy

Ak však prenikne napríklad hlbšie do lakovaného dreva, použite acetón, ktorý nalejete na postihnuté miesto, následne lepidlo odlúpnite. Potom drevo umyte mydlovou vodou. Ak je nános príliš hrubý lepidlo odstráňte šmirgľovým papierom a potom drevo prelakujte.

Ako na odstránenie z látky

Z látky musíte jednať rýchlo a rozvážne. Čo najskôr namočte škvrnu do vlažnej vody, lepidlo sa uvoľní. Môžete použiť aj acetón. Pri látkach sa odporúča pri čistení krúživý pohyb a radšej menej tlaku, aby ste nepoškodili vlákna. Ak ide o gauč alebo koberec, škody môžu byť veľké.

Odstránenie lepidla z kože

Pri odstraňovaní lepidla z kože použite acetón obsiahnutý v odlakovači na nechty. Môžete použiť aj olej. Lepidlo sa uvoľní a dá sa ľahko olúpať. Ak soľ zmiešame s trochou vody natieraním spôsobíme uvoľnenie lepidla. Rovnako účinný je aj alkohol ako alpa alebo iný alkohol lepidlo rozpustí. Technický benzín môže pomôcť odstrániť zvyšky lepidla z plastovej nádoby na múku, cukor alebo inú potravinu.

Foto: unsplash.com